1ο Δημοτικό Σχολείο Ν. Ιωνίας

Δ/νση Π.Ε. Β' ΑΘΗΝΑΣ

Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Δραστηριότητες Όλοι μαζί ομορφαίνουμε το σχολείο μας Μάιος2017

Όλοι μαζί ομορφαίνουμε το σχολείο μας Μάιος2017

Γιορτή Ανοικτού Σχολείου- OpenArt

Tο Σάββατο 27-5-2017 το σχολείο μας γιόρτασε τη δική του  μέρα Ανοικτού Σχολείου, όπου μαθητές/τριες, εκπαιδευτικοί, γονείς και μέλη της ομάδας OpenArt διασκέδασαν, δημιούργησαν, φύτεψαν λουλούδια  και ομόρφυναν το προαύλιο.

Η ομάδα της OpenArt μετά την υπέροχη τοιχογραφία που δημιούργησαν σε μεγάλο τοίχο του προαύλιου, τελείωσε την εικαστική παρέμβαση στο σχολείο μας , βάζοντας χαρούμενα χρώματα στον εξωτερικό τοίχο της αίθουσας εκδηλώσεων. Στο έργο τους βοήθησαν πολλοί μαθητές/τριες.

Ομάδες εκπαιδευτικών και γονέων έστησαν τρία  εργαστήρια δημιουργικής έκφρασης για τα παιδιά. Στο πρώτο  εργαστήριο «Με πινέλα και φαντασία», με αφορμή το έργο του βραζιλιάνου ζωγράφου Romero Britto, οι μαθητές/τριες  ζωγράφισαν ομαδικά πίνακες για να διακοσμήσουν τους εσωτερικούς χώρους του σχολείου. Ο  Romero Britto συνδυάζει στοιχεία του κυβισμούpop artκαι γκράφιτιζωγραφικής στο έργο του, χρησιμοποιώντας έντονα χρώματα και έντονα σχέδια ως μια οπτική έκφραση της ελπίδας και της ευτυχίας,

Στο δεύτερο εργαστήρι με τίτλο «Μαλλιά Κουβάρια» οι μαθητές/τριες έζησαν για λίγο τη ζωή των ινδιάνων  σε σκηνές, φτιάχνοντας ατομικές και ομαδικές ονειροπαγίδες με νήματα και ανακυκλώσιμα υλικά της φύσης ,  τύμπανα της βροχής και βραχιολάκια μακραμέ.

Στο τρίτο εργαστήριο οι μαθητές/τριες, με τη βοήθεια της θεατρολόγου του σχολείου μας, εκφράστηκαν μέσα από το θεατρικό παιχνίδι με τίτλο «Πώς θα ήθελα να είναι το σχολείο των ονείρων μου;»

Παράλληλα ομάδα μαθητών/τριών  και γονέων σκάλισε τον κήπο και φύτεψε πολύχρωμα λουλούδια.

Στην παρέα μας βρέθηκε και μας τίμησε με την παρουσία του ο Υπεύθυνος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης ΔΠΕ Β΄ Αθήνας κ. Δημήτρης Γκότζος που πάντα στηρίζει κάθε δράση σχολείου της περιφέρειας του.

Οι ήχοι της μουσικής διασκέδασαν μικρούς και μεγάλους, ο μπουφές μ’  εδέσματα  είχε την τιμητική του και τα χαμόγελα πλημμύρισαν  την αυλή του σχολείου μας.

Αυτό είναι το χαρούμενο, συνεργατικό, ανοικτό  και δημιουργικό σχολείο που ονειρευόμαστε.

Βασιλική Στρατάκη