1ο Δημοτικό Σχολείο Ν. Ιωνίας

Δ/νση Π.Ε. Β' ΑΘΗΝΑΣ

Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Εκπαιδευτικά Προγράμματα Περιβαλλοντική Εκπαίδευση Διάδοση 17 Στόχων Βιώσιμης Ανάπτυξης των Ηνωμένων Εθνών(μέρος β΄) Δ1 2018

Διάδοση 17 Στόχων Βιώσιμης Ανάπτυξης των Ηνωμένων Εθνών(μέρος β΄) Δ1 2018

Βάζουμε Στόχο

Διαδίδουμε τους 17 Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης των Ηνωμένων Εθνών

Οι μαθητές/τριες της Δ΄1 τάξης συνεχίζοντας την προσπάθεια διάδοσης των 17 Στόχων συμμετείχαν στη Μαθητική Εβδομάδα Δράσης για την Εκπαίδευση: «ΠΛΑΝΗΤΗΣ 2030», που διοργανώνει κάθε χρόνο η ActionAid κατασκευάζοντας ένα φανζίν (χειροποίητο βιβλιαράκι προώθησης ιδεών).

Έφτιαξαν ακόμα ενημερωτικά φυλλάδια για τους Στόχους και τα μοίρασαν στη γειτονιά.

Τέλος έγραψαν επιστολές για τη σημασία της προσπάθειας προώθησης των Στόχων και την ανάγκη να γίνουν πραγματικότητα σε όλο τον πλανήτη.

Σε προγραμματισμένη επίσκεψη στο Δημαρχείο συναντήθηκαν με τον Δήμαρχο της πόλης και του παρέδωσαν το φάκελο με τις επιστολές τους. Στο χώρο συσκέψεων του Δημοτικού Συμβουλίου συζήτησαν με τον Δήμαρχο για τα προβλήματα της πόλης και πρότειναν λύσεις προς την κατεύθυνση των 17 Στόχων Βιώσιμης Ανάπτυξης των Ηνωμένων Εθνών.

Βασιλική Στρατάκη